Wolarz- Bootes


Ten piękny gwiazdozbiór lerzy między Psami Gończymi a Koroną Północną. Najjaśniejsza gwiazda Arktur udzielała niegdyś swej nazwy całemu gwiazdozorowi. W Polsce Wolarz widoczny jest od zimy do lata. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem wynosi około 90.

Boötes

                               Autor zdjęcia Akira Fujii

Istnieje wiele mitów związanych z gwiazdozbiorem Wolarza. W jednym z nich zapisano, że Wolarz, syn bogini urodzaju Demeter, zwykł orać pole niedźwiedziami – stąd też był nazywany poganiaczem niedźwiedzi. Grecy wiązali go również z Ikariosem, znanym z tego, że pozyskał od Dionizosa przepis na na uprawę winorośli, z której robił wino. Zamordowany przez sąsiadów został przez Zeusa umieszczony na niebie. Inny mit mówi o poganiaczu wołów, który po utracie stada, tułając się po wsiach obserwował ciężką pracę rolników i, by im ulżyć, wynalazł pług, z wdzięczności za co trafił na niebo.

Boötes1

                               Autor zdjęcia Akira Fujii

W północnej części gwiazdozbioru, w rejonie zajmowanym dawniej przez nieistniejącą już konstelację Kwadrantu, usytuowany jest radiant roju meteorów Kwadrantydy, y maksimum około 4 stycznia, o wzmożonej aktywności co 5-6 lat, do 120 meteorów w ciągu godziny. Drugi rój to czerwcowe Bootydy związane z kometą 7P/Pons-Winnecke.

Arktur

 

Arcturus jest czerwonym olbrzymem 36,7 lat świetlnych stąd i około 110 razy jaśniejsza niż Słońce. Arktur ma masę 1-1,5 masy Słońca, jego średnica sięga 34 mln km, temperatura powierzchni wynosi 4300K jest trzecią pod względem jasności gwiazdą na niebie (nie licząc Słońca), a drugą, jeśli brać pod uwagę gwiazdy widziane w szerokościach geograficznych Polski. Jej jasność obserwowana wynosi -0,05m. Arktur świeci złotożółtą barwą. Jest także jedną z bliższych gwiazd oddaloną jedynie o 36,7 lat świetlnych. Nazywana również Gwiazdą Wiosenną, jest najjaśniejsza w Trójkącie Wiosennym, na który ponadto składają się Regulus z Lwa i Spica z Panny.

Dodaj komentarz